HOME HTML ASP PHP JAVASCRIPT C# Makaleler Örnekler Kod Ekle  
 
     
  HTML Nedir
HTML Temel Unsurlar
HTML Başlangıç
HTML Metin Biçimlendirme
HTML Fontlar
HTML Listeler
HTML Linkler
HTML Tablolar

HTML'in Temel Unsurlar

HTML genel olarak kolay bir dildir. Bu dilde binary veya hexadecimal kodlar bulunmamaktadır. Herşey metin tabanlı ve bir HTML dökümanı oluşturmak için ihtiyaç olan şey bir editör. Hatta herhangi bir HTML editörü bulunmuyorsa bu iş Windows'un notepad'i ile de yapılabilir.

Piyasada iki tip editör bulunmaktadır.

 • Birisi metin tabanlı, kod yazmayı gerektiren fakat bunun yanısıra rutin bazı işlemleri kolaylaştıran editörler(HotDog, HomeSite..)

 • Diğeri WYSIWYG (What You See Is What You Get / Ne görürsen onu alırsın) tarzı denen kısaca görsel, kodlamayla uğraştırmayı gerektirmeyen editörlerdir (FrontPage, Dreamweaver, NetObjects Fusion,..).
 • HTML, programlama dilleri (pascal, basic,..) gibi bir programlama mantığı taşımadığından öğrenilmesi gayet kolay bir dildir. Dilden ziyade kabaca metinleri ya da verileri biçimlendirmek, düzenlemek için kullannılan komutlar dizisinden oluşmaktadır.

  Fakat; browserlar arasındaki yorum farklarından dolayı hazırlanan bir sayfa bir browser'da iyi görünürken bir başka browser'da hiç istemediğiniz bir şekilde görüntülenebilir. Bu yüzden hazırlanan bir html belgesi mümkünse farklı browserlar ile çalıştırılarak sorun olup olmadığının kontrol edilmesinde fayda vardır.

  Sonuç olarak, ne kadar fiyakalı bir sayfa da yapsanız elde ettiğiniz başarı sayfanızı ziyaret eden kişinin kullandığı browser'a mahkum. Bu sebeplerden dolayı kullanıcılara kötü görüntü vermemek için hazırlanan sayfaları farklı browserlarla test edip eğer görüntüde değişiklik varsa ona göre çözüm üretmekte fayda vardır.

   

   
    email : info@kodornekleri.com