HOME HTML ASP PHP JAVASCRIPT C# Makaleler Örnekler Kod Ekle  
 
     
  Windows7 IIS Kurulumu
Windows7 PHP Kurulumu
Robots.txt Nedir
Arama Motorları
AJAX GET POST
DMOZ'a Kayıt
JQuery Nedir
MOOTools Nedir
ASP Örnekler Samples
PHP Örnekler Samples
JavaScript Örnekler Samples

DMOZ'a Kayıt Nasıl Yapılır?

Dmoz.org Google Yahoo ve MSN dahil birçok büyük Arama motorunun içeriğine itibar ettiği insanlar tarafından yönetilen bir web kategorisidir. Tüm dünyada gönüllü editörler tarafından siteler gerekli kategoriler altına girilir, site sahiplerince gönderilen linkler incelenir onaylanır veya onaylanmaz. Dmoz diğer adıyla açık dizin projesine siz de katkıda bulunmak için bilgi sahibi olduğunuz bir kategori seçip editör olmak için başvurabilirsiniz. Bu yazıda anlattıklarımıza dikkat ederseniz sitenizin Dmoz' da listelenme süresi çok kısalabilir.

Dmoz’da her kategorinin bir editörü vardır ve bu editörler tamamen ücretsiz olarak boş buldukları zamanlarda dmozda düzenleme yaparlar. Başvurularınız bu editör tarafından incelenir ve uygun görülürse yayınlanır. Eğer kategoride bir editör yoksa ( aşağıdaki resimdeki gibi ) “Bu kategoriyi düzenlemek için gönüllü olun.” bir ifade yazar. Bu durumda bu editör olmayan kategoriye gelen başvuruları bir üst kategorinin editörü yapar oda yoksa bir üstteki kategori editörüne düşer iş. Ve bu üste doğru devam eder. Başvurduğunuz kategoride editör bulunmaması durumunda kabul edilme süreciniz daha fazla zaman alabilir. Bu bekleme süreci içerisinde sabırsız olmamanızı tavsiye ederim.

Gelelim dmoza kayıt başvurusuna. Herkes kendini haklı görür ben dmoza doğru dürüst başvuramadım da kabul edilmedim demez. Hep dmoz beni kabul etmedi der. Bu yüzden kayıt olurken aşağıdaki hususlara dikkat etmek gerekir.

DMOZ'a Site Nasıl Gönderilir?

Dmoz'a kaydetmek istediğiniz siteniz için öncelikle en mantıklı kategoriyi seçmelisiniz. Dikkat sizin sitem bu kategoride olsa ne güzel olur çok hit alırım dediğiniz kategori değil sitenizin mantık olarak bulunması gerektiği kategoriyi seçmelisiniz. Örneğin Mobil cihazlar için oyunlar sunan bir siteniz var, bu siteyi Top: World: Türkçe: İnternet kategorisi altına gönderirseniz kabul edilmez silinir, veya en iyi ihtimalle gerekli olduğu dizine gönderilir ama kayıt olma süreniz bayağı bir uzar. sizin mobil oyun sitenizi Top: World: Türkçe: Bilgisayar: Mobil Bilişim altındaki oyunlar dizinine göndermeniz en mantıklı seçim olacaktır. İngizlice siteleri türkçe dizini altına değil ana dizindeki gerekli kategori altına gönderin. Türkiyedeki illerin İngilizce tanıtımları veya otel turizm siteleri için genllikle Top: Regional: Middle East: Turkey kategorisi tavsiye edilir.

En mantıklı dizini seçtikten sonra yapmanız gereken o dizine girip üst sağ kısımdaki "adres öner" linkine tıklamak. Şimdi tek tek Dmoz kayıt sayfasındaki doldurmanız gereken yerleri inceleyeceğiz.

Dmoz 'a kayıt nasıl yapılır?

DMOZ'a kayıt yapılırken aşağıdaki 4 maddenin girilmesi gerekmektedir. Bu maddelere ait açıklamaları burada bulabilirsiniz.

 • 1. Site'nin Adresi: Buraya sitenizin http:// ile başlayan adresini yazıyoruz. Siteniz eğer çok dilli ise Türkçe altında olduğumuz için tam türkçe anasayfanın adresini vermeniz doğru olacaktır. Örneğin: http//www.kodornekleri.com
 • 2. Site'nin Başlığı: Burada yapılan en büyük hata slogan sözcükler, arama motorlarında çıkmasını istediğiniz başlığını örnek arama motoru bilgi sitemiz için sadece "arama motoru" kelimelerini kullanmak veya "Türkiyenin arama motoru" başlığını kullanmak. Bizim için en doğru başlık "Arama Motoru Bilgi" olacaktır. Yani Sitenizin resmi ismi ne ise onu tercih etmelisiniz. Başlığınızın sadece ilk harflerin büyük yazın "Arama Motoru Bilgi" gibi. Kesinlikle Tamamı büyük harfler kullanmayın "DMOZ KAYIT" gibi.

  Sitenin başlığının arama motorları üzerinde etkisi büyüktür ama bunu en optimum şekilde seçmelisiniz çünkü yanlış seçimde kaydedilmeniz uzayabilir kötü seçilmiş bir başlığı editör anında değiştirebilir
 • 3.Site Açıklaması: Yazım hatası yapmayın, noktalamaya dikkat edin, sadece büyük harf kullanmayın, HTML kullanmayın, başlıktaki gibi her sözcüğün ilk harfini büyük yapmayın, Sitenin adını başlığını açıklama içine yeniden yazmayın. Bunların yanında en önemlisi sitenizin reklamını abartılı sözlerle yapmayın örneğin "türkiyenin mobil bilişim merkezi" "acayip site" "süper site".

  Arama motoru bilgi sitesi için örnek açıklama "Arama motorları ile ilgili makaleler ve önemli ipuçları." olabilir. Burada verebileceğimiz bir ipucu açıklama içinde ilk sözcükler sizin sitenizin optimizasyonu için önemlidir. Bu ilk kelimelerin seçimi çok mühimdir sitenizi optimize ettiğiniz kelimeler ile başlamanızı öneririm ama mutlaka dikkat edin anlam bozukluğu anlam düşüklüğü olmasın. Sitenizi kayıt etmek istediğiniz kategorideki diğer açıklamaları dikkatlice inceleyin daha önce kabul edilmiş bu sitelerden kopya çekebilirsiniz.
 • 4. E-posta Adresiniz: Son olarak eposta adresinizi de yazın korkmayın dmoz'dan kimse size spam göndermez:smile:Son olarak Google kategorisi ile Dmoz kategorisi arasındaki bağlantı ve farklar üzerinde durmak istiyorum. Google belli aralıklarla Dmoz'u yedekler ve üzerinde bazı değişiklikler yaparak kendi sitesinde yayınlar. Dmoz'a giren siteler belli bir süre sonra Google Kategorilerinde de yayınlanır. Google PR' a göre bu siteleri belli bir sıraya dizebilir bazen Google site sahiplerince gönderilmiş ama editörlerce henüz onaylanmamış siteleri de yayınlayabiliyor.
 • DMOZ'a Kayıt Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli

 • 1. Sitenizi eklerken doğru kategoriyi seçtiğinizden mutlaka emin olmalısınız. Gerekirse minimum alt kategoriye inmelisiniz.
 • 2. Sitenizi sadece 1 defa gönderin. Aslında maximum bekleme süreniz 2 yıl fakat, eğer 2 ay içerisinde sonuç alamazsanız tekrar göndermenizi öneririm. Farklı kategorilere tekrar tekrar göndermek uyanıklığını kesinlikle yapmayın, spam filtresine takılır siteniz.
 • 3. Sitenizin başlığında sitenizin lakabını kullanın. Asla sitenizin ana içeriğinin adını yazmayın. Örneğin Harry Potter konulu bir siteniz var diyelim, kesinlikle gidipte başlığa Harry Potter yazmayın. Sitenizin lakabı yok ise eğer, Alanadı.com biçiminde yazmak en ideali olur. Bunun dışında sitenizi abartan ve öven terimler kullanmaktan kaçının.
 • 4. Adres bölümüne tam domain adınızı yazın, sonuna mutlaka "/" koyun. Başına http:// portu eklemeyi unutmayın.
 • 5. En çok hata yapılan kısımlardan biri olan açıklama bölümüne değinmeliyim. Bu bölümde "Harry Potter hakkında herşeyi bulabilirsiniz!" gibi bir terim yazarsanız siteniz asla eklenmez. Sitenizi öven ve abartan sözler kullanmamalısınız. Bu bölümde sitenin içeriği hakkında bilgi vermeli ve sitenizin bölümlerini açıklamasınız. Başlığı, açıklamada kullanmamaya özen göstermelisiniz. İkinci çoğul şahıs ekleri bu bölümde kullanılmamalı, noktalama işaretleri ve dilbilgisi hususlarına özen gösterilmelidir.

  Örnek : Harry Potter hayran sitesinde; seri hakkında bilgiler, haber, dosyalar ve forum bulunuyor.

  Daha fazla açıklama tarzı ve kıstas için o kategoride diğer siteleri inceleyebilirsiniz.
 • 6. Sitenizin tüm bölümleri tamamlanmış olmalı ve içerik özgün olmalıdır. Siteniz yapım aşamasında ise bitirdikten sonra önermelisiniz.
 • 7. İçerisinde gizli keyword'ler, sürüyle link değişimleri ve reklam dolu, spam yapan sayfalar kesinlikle eklenmez.
 • 8. İçeriğiniz orjinal olmalıdır. Alıntı kısımlar var ise kaynak mutlaka belirtilmelidir.
 • 9. Site önerinizi yaptıktan sonra, rahatsızlanmak için en azından 1 ay beklemeniz gerekmektedir. Zaten sitenin, spam filtresinden geçip editörlere ulaşması bir miktar zaman alıyor. Unutmayalım ki editörler bu işi gönüllü yapıyor ve sitenini onaylamak gibi bir zorunlulukları yok.

 •  
   
    email : info@kodornekleri.com